A polgármestereknek, önkormányzati képviselőknek, polgármesteri hivatali szakembereknek szervezett egynapos helyszíni képzések és a minisztériumi roadshow-k mellett egyre nagyobb szerepet kaptak a legjobb hazai egyetemekkel és a településfejlesztés legismertebb európai felsőoktatási intézményeivel együttműködve, nemzetközi konferenciaként megrendezett városfejlesztési továbbképzéseknek.
2010 után a Városfejlesztés ZRt öt nemzetközi továbbképzést valósított meg, amiből a résztvevő külföldi univerzitás négy alkalommal az urbanisztika európai Harvardja, a párizsi Politikatudományi Intézet, a Sciences Po, egyszer a Nantes-i Egyetem volt; a magyar egyetemi partner pedig háromszor a
Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara, a legutóbbi két alkalommal, 2014-ben és 2017-ben pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Közigazgatási Kara volt.
Ugyanakkor a Városfejlesztés Zrt személyre szabott, és csoportos továbbképzési és képzési programokat is biztosít hazai és nemzetközi partnereinek. Ennek keretében került sor például Magyarországra látogató kínai mérnökök számára egy napos konferencia megrendezésére az EDUTUS Főiskolával, és a franciaországi Sciences Po hallgatóinak előadás és ferencvárosi helyszíni látogatás megtartására a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködve. A Városfejlesztés Zrt vezérigazgatója dolgozta ki a közigazgatási továbbképzési rendszer keretében oktatott Urbanisztika és stratégia-alkotás elnevezésű e-learninges továbbképzési modulnak, valamint az NKE és az EDUTUS Egyetem égisze alatt folyó digitális szakemberképzésen belül a településfejlesztés stratégiai és operatív tervezési, és megvalósítási eszközeire vonatkozó rész tananyagát.
A továbbképzések mindig a városfejlesztés legidőszerűbb témái, és egyre inkább a
fenntartható urbanizáció kihívásainak megválaszolása köré szerveződnek a résztvevők konkrét igényeinek megfelelően.
Az eddigi továbbképzések fő témái
- az operatív városfejlesztés bevált magyarországi és franciaországi módszertana és eszköztára;
- az operatív városfejlesztés szerepe az építészeti örökség integrált védelmében;
- az operatív városfejlesztés és a szabályozáson alapuló városfejlesztés eszköztárának összehangolt alkalmazása;
- a fenntartható urbanizáció kihívásainak megválaszolása a városfejlesztés eszköztárával;
- az okos város megközelítés és eszköztár integrálása az integrált településfejlesztési stratégiák végrehajtásába.
Már a Sciences Po-val és a Pécsi Tudományegyetemmel 2011-ben megrendezett első, 200 fő részvételével megrendezett továbbképzés és konferencia programjában kiemelt szerepet kapott az említettek mellett a
fenntartható fejlődés, a
fenntartható urbanizáció témaköre, ami a következő évek városfejlesztési továbbképzéseinek valószínűleg az egyik legfontosabb iránya lesz. Ehhez kapcsolódik a képzések legújabb iránya, a digitális forradalom urbanizációs kihívásainak a megválaszolása, a
fenntartható városfejlesztés és az
okos város módszertanának és eszköztárának egymás pozitív hatását kölcsönösen erősítő összehangolt alkalmazásával. A digitális forradalom vívmányainak alkalmazása ugyanis önmagában még nem jelenti automatikusan a városfejlesztés általános céljainak valóra váltását és a fenntartható fejlődés urbanizációs kihívásainak megválaszolását. A városfejlesztés általános céljainak valóra váltását és a fenntartható fejlődés urbanizációs kihívásainak megválaszolását a város fizikai valóságának tudatos és tervszerű átalakítására irányuló fenntartható városfejlesztéssel, fenntartható urbanizációval lehet előmozdítani. Míg a fenntartható városfejlesztés, fenntartható urbanizáció, a város fizikai valóságának tervszerű és tudatos átalakításával teszi jobbá az emberek életét, az okos város megközelítés és eszköztár helyi adottságoknak és fejlesztési céloknak megfelelő alkalmazása, az integrált településfejlesztési stratégia végrehajtása keretében, a digitális forradalom vívmányainak alkalmazásával segíti elő ugyanezt.
Az említettek tematikák mellett a Városfejlesztés ZRt az állami szervezetek és az önkormányzatok konkrét szakmai igényeinek megfelelően készséggel szervez meg városfejlesztési képzéseket, illetve működik közre szakmailag az általuk szervezett szakmai továbbképzések sikeres lebonyolításában.