Cégismertető

Városfejlesztés Zrt. - Hasznosság és a közösség szolgálata

A rendszerváltozás után a Városfejlesztés Zrt vezette be a magyarországi gyakorlatba a településfejlesztés tervezésének és megvalósításának fejlett európai eszközeit. Ez alapozta meg több olyan általánosan használható, korszerű városfejlesztési eszköz kialakítását, amelyek azóta a szakpolitikai iránymutatások, valamint a rájuk épülő jogi szabályozás alkotóelemévé váltak, és a településfejlesztés jelenlegi magyarországi eszköztárának meghatározó jelentőségű részét képezik. 

Társaságunkat 26 évvel ezelőtt alakítottuk meg az 1816-ban alapított Caisse des Dépôts et Consignations jóvoltából. Alapító tulajdonosunk az EU városfejlesztéssel is foglalkozó legnagyobb állami fejlesztési pénzintézete, a Caisse des Dépôts et Consignations (CDC) leányvállalata volt. A CDC építette ki szakmai leányvállalatai közreműködésével a II. világháború utáni Franciaország korszerűsített városait, városrészeit, modern ipari, technológiai, gazdasági és rekreációs területeit. A CDC és területfejlesztésért, városfejlesztésért felelős részvénytársasága, a Société Centrale pour l’Équipement du Territoire (SCET) alapvető jelentőségű szakmai közreműködésével valósult meg többek között Párizs nyugati részén az ultramodern Défense negyed, és északon, a Saint-Denis városrészben a Stade de France, Franciaország nemzeti stadionja.

A Városfejlesztés Zrt megalakításának szakmai és pénzügyi előkészítését a CDC területfejlesztésért és városfejlesztésért felelős országos hatáskörű központi részvénytársaságával, a SCET-el végeztük. Társaságunk így a SCET Magyarország Városfejlesztő Rt (SCET Hongrie SA) nevet kapta megalakulásakor. Az 1990-es évtized első felének többek között építésügyért, városrendezésért, városfejlesztésért felelős francia minisztériuma, a Ministère de l’Équipement, valamint a CDC és a SCET által a magyar-francia szakmai, kormányzati és önkormányzati együttműködés keretében Magyarország felé biztosított tudástranszfer tette lehetővé, hogy a rendszerváltozás után a magyarországi városfejlesztési gyakorlatba beillesztésre kerülhettek a településfejlesztés tervezésének és megvalósításának bevált európai eszközei. Ennek a fejlesztési folyamatnak egyik legfontosabb kezdeti lépését a SEM IX Városfejlesztő Rt megalakítása jelentette Budapest Főváros IX. Kerületi Önkormányzata, a CDC és az OTP együttműködésével. Ez folytatódott a SEM IX létrehozása után a SCET Magyarország megalapításával.

A 2000-es évek elején a tulajdonosi döntések eredményeként társaságunk a létrehozását kezdeményező és megalakításában közreműködő magyar városfejlesztő szakemberek tulajdonába került. Ezzel párhuzamosan elnevezése Városfejlesztés Zrt-re változott.

A SCET Magyarország megalakulása utáni első években tökéletesítettük a SEM IX Városfejlesztő Zrt műveletei során a franciaországi gyakorlatból a magyarországi jogi, szabályozási körülmények közé adaptált városfejlesztési eszközök alkalmazását. Ennek eredményeire építve működésünk első hét évében, Magyarország Európai Uniós csatlakozása előtt alakítottuk ki általánosan használható formájában, és vezettük be a városfejlesztés széles körű hazai gyakorlatába a közszféra komplex városfejlesztési elképzeléseinek valóra váltását piacgazdasági körülmények között lehetővé tevő, bevált szervezeti, jogi, finanszírozási és tervezési eszközöket, mint például a városfejlesztő társaság, a komplex városfejlesztési akcióterv, vagyis az akcióterületi terv, és az akcióterületi tervek megvalósítására épített integrált városfejlesztési stratégia. A további gyakorlati és elméleti tökéletesítés eredményeként ezek az eszközök épültek be 2007-ben és 2009-ben a szakpolitikai iránymutatásokba, majd a rájuk épülő jogi szabályozásba.

A Középső-Ferencvárosnak a SCET Magyarország szakmai közreműködésével a SEM IX által végrehajtott rehabilitációja és a korszerű magyarországi városfejlesztési eszköztár kialakítása során elért szakmai sikereink által megalapozott tulajdonosi döntések eredményeként a Városfejlesztés Zrt 2001-től 2010-ig a SEM IX Városfejlesztő Zrt kisebbségi, szakmai tulajdonosaként vehetett részt Ferencváros fejlesztésének megvalósításában és az önkormányzati városfejlesztő társaság működtetésében.

Az eszköztár fejlesztése során a Középső-Ferencváros rehabilitációjában, a SEM IX városfejlesztő tevékenységében, valamint az általunk kezdeményezett első vidéki városfejlesztő társaságok, a Zalaegerszegi Városfejlesztő Zrt megalakításában, és a mosonmagyaróvári MOVINNOV Kft városfejlesztő társasággá történt átalakításában, továbbá városfejlesztési műveleteik előkészítésében szerzett tapasztalatainkat is folyamatosan hasznosítottuk. Az EU csatlakozás idejére elért eredményeink véglegesen bebizonyították a Városfejlesztés Zrt által a magyarországi településfejlesztési tervek készítése és megvalósítása érdekében kialakított városfejlesztési módszertan és eszköztár általános használhatóságát. Ezért ez az eszköztár beépült a településfejlesztési tervek, komplex településfejlesztési akciótervek,  integrált településfejlesztési stratégiákakcióterületi tervek készítésének, és a városfejlesztő társaságok alapításának, működtetésének szabályozását megalapozó szakpolitikai iránymutatásokba, valamint a rájuk épülő jogszabályokba.
A fenntartható urbanizáció kihívásainak megválaszolásához nélkülözhetetlen tudatos és tervszerű településfejlesztés korszerű magyarországi eszköztárának kialakítása során a személyes szakértői közreműködésünk eredményeként készültek el azok a 2007-es és 2009-es szakpolitikai iránymutatások, amelyek szakmailag megalapozták, hogy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvénybe (Étv.), bekerülhetett a végrehajtását szolgáló, megvalósítás orientált városfejlesztési stratégiák említése, és elindulhatott a korszerű településfejlesztési tervezési eszköztár szintű jogi szabályozása többek között 314/2012 (XI. 8.) számú Kormányrendelettel. Az eltelt negyedszázadban a Városfejlesztés Zrt fenntartható városfejlesztést szolgáló területi tervei, településfejlesztési koncepciói, településrendezési tervei, településfejlesztési tervei, városfejlesztési programjai, integrált településfejlesztési stratégiái, komplex városfejlesztési akciótervei, akcióterületi tervei, megvalósíthatósági tanulmányai, üzleti tervei, költség-haszon elemzései számtalan megvalósult fejlesztések területfejlesztési, településfejlesztési tervi alapjául szolgáltak országszerte. A Városfejlesztés Zrt által készített településfejlesztési tervek megvalósításának eredményeként többek között teljes terjedelmében és mélységében megújult a Középső-Ferencváros 73 hektár nagyságú, 20.000 lakosú városfejlesztési akcióterületének városi szövete, Zalaegerszeg, Szécsény, Bátonyterenye, Balassagyarmat és Üllő városközpontja, Mosonmagyaróvár Moson városrésze, megépült Zalaegerszegen a Nyugat-Dunántúli Régió első korszerű élményfürdője. Nógrád megye fejlesztését új alapokra helyező területfejlesztési terveink alapozták meg, hogy elindult a 21-es számú főút azóta megvalósult átépítése gyorsforgalmi úttá. A 2022. december 31-el lezárult 2014-2020 időszakra szóló Európai Uniós Többéves Pénzügyi Keret fejlesztéseit megalapozó területfejlesztési és településfejlesztési tervező munkánk alapján valósult meg Zala megye és Nagykanizsa, valamint Szombathely fejlesztése. A terveink alapján indult el, és valósult már meg számottevő részben a vasi megyeszékhelyen és a zalai megyei jogú városban több száz hektáros új iparterületek kialakítása, amelyek Magyarország újraiparosítása, társadalmi, gazdasági, és technológiai fejlődése szempontjából kiemelkedő jelentőségűek.
For stylish and safe eyebrow piercing, check out Chronic Ink in downtown Toronto.